Elon Musk, Falcon Heavy’i Mars’a Gönderdi

0
95
Okuma

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi olan SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü üzerinden Falcon Heavy isimli dünyanın en güçlü roketini Mars’a gitmek üzere uzaya fırlattı. Bu işlemin en dikkat çekici kısmı ise Falcon Heavy uzay aracının içinde bir de Tesla model otomobilin gönderilmesi oldu.

Kırmızı spor arabanın direksiyonunda ise cansız bir manken oturuyordu. Sürücü koltuğunda sürücü astronot kıyafeti giymiş olan mankene, space man (uzay adamı) adı veriliyor.

Starman in Red Roadster

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

1Elon musk uzaya mesaj gönderdi

Elon Musk, fotoğrafıyla birlikte kendi Instagram hesabından Tesla ile gönderdiği mesajı açıkladı. Musk tarafından Tesla’nın içine yerleştirilen mesajda, “Made on earth by humans” (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) notu bulunuyor.

SpaceX’in CEO’su Musk, bu planı son birkaç ay içinde açıklamış ve bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda tartışmalar yapılmıştı. Verdiği sözü yerine getiren Elon Musk, şu ana kadar uzaya atılan en güçlü roketi yapmasının yanı sıra, Tesla modelini de uzaya göndermiş oldu.

Tarihe geçen bu başarının ardından Elon Musk yaptığı açıklamada, bunun bir uzay yarışı olduğunu ve bu olaydan sonra başka ülkelerin ve şirketlerin de benzer çalışmalar için harekete geçeceklerini belirtti.

2Falcon Heavy, ne zaman Mars’a ulaşacak?

27 motoru ve üç besleyici roketi olan Falvon Heavy adlı bu roket, 2 milyon kilogram itme gücüne sahip. 45 yıl önce NASA astronotları tarafından uzaya taşınan ‘Satürn 5’ roketlerinden sonra fırlatılmış olan en güçlü roket olan Falcon, tahminen 6 ay sonra Mars’a ulaşacak.

Starman in Red Roadster

Elon Musk (@elonmusk)’in paylaştığı bir gönderi ()

3Marsa Yolculuk Yolculuk Canlı Yayında

Elon Musk yaptığı açıklamada “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” dedi. Musk araca takılmış kameralardan “inanılmaz görüntüler” elde edeceklerini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here