Wikipedia Wiki 2 ile Sizlerle

0
30
Okuma

Uzun süredir Türkiye üzerinden erişim sağlanamayan Wikipedia için çözüm üretilmeye devam ediliyor. Özellikle çeşitli eklentiler ve VPN servisleri üzerinden kolay bir şekilde erişim sağlandığı bilinen Wikipedia sitesine farklı yöntemler ile giriş yapmak mümkündür. Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından ortaya konulan çalışmalar Wikipedia sitesine giriş yapmak için ideal yazılımlardandır.  Fakat en pratik yazılımları bulmak bir hayli zaman alabiliyor. Bu konuda yapılan alternatif çalışmalar ile dünyanın en büyük ansiklopedisi olan Wikipedia’ya erişim sağlanabilir. Kısa süre önce wikizero servisi ile kolay bir şekilde internet tarayıcısı üzerinden giriş yapılan Wikipedia bu servisi sonlandıracağını duyurdu. Türkiye’de erişim sağlayanlar bu haberler şok yaşadı.

Türkiye’den binlerce aktif kullanıcının giriş yaptığı ve katkı sağladığı dev kütüphane Wikipedia’ya Wiki 2 servisi üzerinden giriş sağlamak mümkündür. Bu servis üçüncü taraf yazılım geliştiricileri tarafından ortaya konulan projelerden birisidir. Wikipedia sitesine erişim sağlamak için kullanabileceğiniz Wiki 2 servisine farklı şekillerde erişim sağlayabilirsiniz. Son derece pratik olan bu araç aynı zamanda özelleştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Wikipedia’ya giriş yapmak istediğiniz tasarımı belirleyerek farklı şekilde Wikipedia servisini kullanabilirsiniz. Wikipedia servisi kullanmak isteyen kullanıcılar kendilerine özel tasarımı servis üzerinden kolay bir şekilde ayarlayabilir. Resmi sayfasına giriş yaptıktan sonra servisin var olan bütün özelliklerini görebilir ve istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

Wikipedia erişimi için gerekli olan servise erişim sağlamanın 3 farklı yolu bulunmaktadır. İlk yol resmi sayfa olan wiki2.org adresini kullanmaktır. Adrese giriş yaptığınızda var olan tüm özelliklere erişim sağlayabilirsiniz. İkinci yol ise adres üzerinden dönüştürülen sayfaların sık kullanılanlara eklenmesidir. Böylece ilgili içeriğe kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz. Son olarak kullanacağınız yöntem ise tarayıcınız ile uyumlu Wiki 2 eklentisini indirmektir. Wiki 2 servisinin Mozilla Firefox, Google Chrome ve Apple Safari için hazırlanmış uzantısı mevcuttur. Resmi mağazalar üzerinden uzantıyı indirerek tarayıcınız üzerinden aktif edebilir ve var olan bütün Wikipedia sayfalarına eklenti ile giriş yapabilirsiniz. Eklenti proxy kullandığından tüm sayfalara rahat bir şekilde giriş yapmanızı sağlayacak ve zamandan tasarruf ettirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here